W sierpniu brytyjski Cabinet Office, odpowiednik polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przygotował zbiór dokumentów opisujący konsekwencje tzw. twardego brexitu dla Wielkiej Brytanii. Do pakietu o kryptonimie Operation Yellowhammer dotarł „Sunday Times”.

Gazeta podkreśla, że dokumentacja „daje rzadki wgląd w niejawne przygotowania podejmowane przez rząd, by uniknąć katastrofalnego załamania krajowej infrastruktury” oraz „stanowi najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na bezumowny brexit”.

Cabinet Office informuje, że w przypadku opuszczenia Wielkiej Brytanii bez porozumienia z Unią Europejską w kraju zacznie brakować lekarstw, żywności i paliw. Wielomiesięczny chaos i opóźnienia wystąpią również w transporcie, gdyż obecnie aż 85 proc. samochodów ciężarowych transportujących na kontynent europejski towary przez kanał La Manche „może nie być przygotowanych” na przywrócenie kontroli celnych we Francji.

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział, że 31 października Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej bez względu na to, czy zostanie podpisania stosowna umowa z UE.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat