Twardy brexit to brak żywności i lekarstw! Wyciekł tajny dokument brytyjskiego rządu!

W sierpniu brytyjski Cabinet Office, odpowiednik polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przygotował zbiór dokumentów opisujący konsekwencje tzw. twardego brexitu dla Wielkiej Brytanii. Do pakietu o kryptonimie Operation Yellowhammer dotarł „Sunday Times”.

Gazeta podkreśla, że dokumentacja „daje rzadki wgląd w niejawne przygotowania podejmowane przez rząd, by uniknąć katastrofalnego załamania krajowej infrastruktury” oraz „stanowi najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na bezumowny brexit”.

Cabinet Office informuje, że w przypadku opuszczenia Wielkiej Brytanii bez porozumienia z Unią Europejską w kraju zacznie brakować lekarstw, żywności i paliw. Wielomiesięczny chaos i opóźnienia wystąpią również w transporcie, gdyż obecnie aż 85 proc. samochodów ciężarowych transportujących na kontynent europejski towary przez kanał La Manche „może nie być przygotowanych” na przywrócenie kontroli celnych we Francji.

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział, że 31 października Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej bez względu na to, czy zostanie podpisania stosowna umowa z UE.

Komentarze

Czytaj także:  Kosiniak-Kamysz do posłów PiS: Co będzie kolejne? Zakaz mleka w szkołach? Delegalizacja schabowego?
Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.