Według najnowszego badania w panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski w wyborach prezydenckich w 2020 będą liczyć się tylko dwaj politycy. Jest to Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przy czym urzędujący prezydent ma o wiele większe szanse na zwycięstwo.

Z sondażu wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w weekend 6–7 lipca, wzięłoby w nich udział 64 proc. ankietowanych uprawnionych do głosowania.

W pierwszej turze zdecydowanie zwyciężyłby urzędujący prezydent RP. Na Andrzeja Dudę głos oddałoby 32 proc. badanych. Drugi wynik, wynoszący 19 proc., otrzymałby Donald Tusk.

Na niższych miejscach uplasowaliby się Robert Biedroń i Paweł Kukiz, którzy mogliby liczyć na po 5 proc. głosów. Z kolei na Beatę Szydło i Władysława Kosiniaka-Kamysza głosowałoby po 4 proc. ankietowanych. Natomiast na prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz chęć oddania głosu zadeklarowało 3 proc. respondentów. Aż 26 proc. osób biorących udział w sondażu jeszcze nie wie, na kogo oddałoby głos w pierwszej turze wyborów.

W drugiej turze wygrałby także Andrzej Duda. Na urzędującego prezydenta zagłosowałoby 44 proc. wyborców, a na Donalda Tuska o 10 proc. mniej, czyli 34 proc. badanych. 12 proc. badanych wciąż nie wie, na kogo by zagłosowało, a 10 proc. respondentów w ogóle by nie wzięło udziału w głosowaniu w drugiej turze.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę