REKLAMA

Kolejne kompetencje dla UE. Konfederacja mówi nie
fot. Twitter / Konfederacja

Media milczą, kiedy w Brukseli trwają przymiarki do wielkiej reformy ustrojowej Unii Europejskiej! 12 października w europarlamencie odbędzie się głosowanie nad daleko idącymi zmianami w traktatach UE. Zmiany te dotyczą m.in. zniesienia prawa veta w 65 przypadkach – tj. m.in. w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, obrony, a nawet podatków i budżetu! „Suwerenność Polski kolejny raz jest zagrożona przez zakusy eurokratów” – ostrzegają Krzysztof Bosak i Anna Bryłka z Konfederacji.

REKLAMA

Jak donosi DoRzeczy.pl – w czwartek, 12 października, Parlament Europejski będzie głosował nad poważnymi zmianami w unijnych traktatach. Chodzi o Traktat o Unii i Traktat o Funkcjonowaniu Unii. Rozpatrywane będą propozycje zawarte w raporcie europarlamentu, przygotowanego przez niemieckich i francuskich ekspertów. W wyniku ewentualnego przegłosowania propozycji państwa członkowskie mogą utracić kolejne kompetencje na rzecz Brukseli – m.in. w zakresie podatków, budżetu, polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony.

W raporcie zaproponowano ponadto uczynienie z mechanizmu warunkowości narzędzia sankcjonującego naruszenia praworządności, według interpretacji UE. W tej kwestii – dodatkowo – zaproponowano zmiany w treści art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, które obniżą wymagania niezbędne do wszczęcia procedury naruszeniowej przeciwko państwo członkowskim. Nie da się ukryć, że w przeszłości takie środki Unia podejmowała najczęściej przeciwko Węgrom i Polsce.

REKLAMA

Unię Europejską czeka rewolucja? Konfederacja: Ograniczenie polskiej suwerenności, idzie już zdecydowanie zbyt daleko

Przed reformą ustrojową Unii Europejskiej ostrzega Konfederacja. „W tym raporcie są rzeczy, od których włos się jeży na głowie” – powiedział współprzewodniczący Konfederacji, Krzysztof Bosak. Dodał, że proponowane zmiany są znacznie bardziej daleko idące, niż te, które były zawarte w Traktacie Lizbońskim!  

„Przypomnijmy, że w Traktacie Lizbońskim wyeliminowano zasadę jednomyślności państw członkowskich w wielu dziedzinach. Alarmowaliśmy, że doprowadzi to do supremacji instytucji unijnych ponad państwa członkowskie i, że różne polityki będą nam narzucane. Dokładnie to się dzieje, ale teraz jest propozycja, żeby pójść w tym kierunku dużo dalej” – tłumaczył jeden z liderów Konfederacji.

REKLAMA

„Wyłączne kompetencje UE mają być przekazane w dziedzinach tak szerokich, jak ochrona środowiska i różnorodność biologiczna, a także przeciwdziałanie zmianom klimatu. Każdy, kto obserwuje implementację pakietu Fit for 55, wie że przeciwdziałanie zmianom klimatu dotyczy właściwie wszystkich dziedzin gospodarki” – ostrzegł Bosak.

Polityk podkreślił następnie stanowisko Konfederacji w tej sprawie. Zaznaczył, że jego formacja kategorycznie sprzeciwia się przekazywaniu suwerenności Polski na rzecz Unii Europejskiej.

REKLAMA

„Nie będzie żadną niespodzianką jeśli powiem, że dla Konfederacji podejście do tych kwestii jest zupełnie oczywiste. Absolutnie się na te sprawy nie zgadzamy i nigdy nie zgodzimy. Uważamy, że dotychczasowe uszczuplenie kompetencji państwa polskiego, ograniczenie polskiej suwerenności, idzie już zdecydowanie zbyt daleko, jak na cel, który Polacy zaakceptowali w referendum akcesyjnym do UE” – ocenił Krzysztof Bosak.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA