Pierwszą turę wyborów na Ukrainie wygrał Wołodymyr Zełenski. W drugiej turze zmierzy się z Pterem Poroszenko, aktualnym prezydentem. Z dotychczasowych danych wynika, że frekwencja wyniosła 63,5%.

Wołodymyr Zełenski to telewizyjny komik. Jak na razie wiadomo, że otrzymał 30,18% głosów. Poroszenko, ubiegający się o reelekcję, dostał 16,68%. Trzecie miejsce zajęła Julia Tymoszenko, z wynikiem 13,11%. Tuż za nią uplasował się Jurij Bojko, na którego zagłosowało 11,49%.

W wyborach wystartowało aż 39 kandydatów. Druga tura zaplanowana jest na 21 kwietnia. Dotychczasowe wyniki pokazują, że najbardziej prawdopodobne jest, że zmierzą się w niej Zełenski i Poroszenko. Oficjalne wyniki wyborów mają być przedstawione do 10 kwietnia.

–To dopiero pierwszy krok ku wielkiemu zwycięstwu – powiedział Zełenski po ogłoszeniu wstępnych wyników. Kandydat jest znany z serialu „Sługa Narodu”. Wcielił się w nim w rolę nauczyciela, który nieoczekiwanie zwycięża w wyborach prezydenckich. – Jestem wdzięczny tym, którzy nie pozostali dziś w domu, którzy niezależnie od tego na kogo głosowali, wnieśli wkład w wolny wybór obywateli. Pokazaliście, że jesteście wolnymi ludźmi, którzy kibicują przyszłości swojego kraju – odniósł się z kolei do wyników Poroszenko.

Nie wiadomo jeszcze, jak na wyniki wyborów zareagują rosyjskie władze. – Wszystko zależy, jak ukraiński rząd zareaguje na liczne doniesienia o nieprawidłowościach – powiedział senator Konstantin Kosaczew w rozmowie w rozmowie z agencją tass.com.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę