Cmentarz Orląt Lwowskich okazuje się kością niezgody pomiędzy Ukraińcami i Polakami. Znajdujące się tam posągi lwów (element pomnika) mają być usunięte. Takie żądanie stawia samorząd lwowski, bo jest to „symbol polskiej okupacji Lwowa”.

PAP i dziennik.pl informują, że Rada Obwodowa Lwowa wczoraj wydała specjalnie oświadczenie w tej sprawie.

„Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych. Zrozumiałe jest, że wspomniane posągi będą wykorzystywane przez polskie koła radykalne do prowokacji na Ukrainie i staną się podstawą pogorszenia stosunków ukraińsko-polskich” – czytamy w piśmie.

Lwy w przeszłości były elementami kolumnady Pomnika Chwały i znajdowały się przed głównym wejściem. Na nich umieszczone były na tarczach herb Lwowa z napisem „zawsze wierni” oraz godło Rzeczypospolitej ze słowami „Tobie Polsko”. Sowieckie władze usunęły je w 1971 r. Na cmentarz wróciły dopiero w grudniu 2015 r. Miało się to jednak odbyć zdaniem lwowskiej Rady Obwodowej niezgodnie z przepisami. Dlatego zasłonięto je płytami paździerzowymi.

Na cmentarzu Łyczakowskim Cmentarz Orląt Lwowskich stanowi część wydzieloną. Tu zlokalizowane są groby poległych w bitwie o Lwów z lat 1918-1920.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!