Ukraiński lekarz oskarżony o zabójstwo pacjenta. Chcą jego wypuszczenia

szpital
fot. Pixabay

Do bulwersującego zdarzenia doszło w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie ukraiński lekarz usłyszał zarzut zabójstwa pacjenta. Okręgowa Rada Lekarska nie zgadza się jednak z taką kwalifikacją czynu i domaga się wypuszczenia 27-latka na wolność.

REKLAMA

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Andrij K. został oskarżony o zabójstwo pacjenta, do czego miało dojść na początku roku. Lekarz miał przewieźć 86-latka z sali wybudzeń na bloku operacyjnym na intensywną terapię.

W trakcie medyk stwierdził jednak, że pacjent już nie żyje, dlatego postanowił odłączyć go od aparatury. Szpitalny zespół twierdzi, że Andrij K. nie popełnił błędy medycznego, ale rezydent z oddziału intensywnej terapii poinformował prokuraturę o śmierci pacjenta.

REKLAMA

Jest wniosek do Adama Bodnara

Śledczy z Gorzowa postawili lekarzowi zarzut zabójstwa, natomiast sąd tymczasowo go aresztował. „GW” podaje, że Okręgowa Rada Lekarska w Gorzowie Wielkopolskim zwróciła się do prokuratora generalnego Adama Bodnara z prośbą o interwencję.

– Uważamy, że nawet postawienie zarzutu o popełnienie błędu medycznego jest akceptowalne, dopiero po uzyskaniu negatywnej opinii zespołu biegłych dotyczącej postępowania medycznego. Natomiast kwalifikacja tego ewentualnego czynu jako zabójstwa w opinii Okręgowej Rady Lekarskiej świadczy o dezynwolturze prawnej prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gorzowie i podważa wiarę w obiektywne prowadzenie postępowania przygotowawczego przez tę jednostkę organizacyjną prokuratury – napisała ORL podkreślając, że nie chce wydawać żadnych osądów w tej sprawie.