fot. fi:User:Termos | CC BY-SA 3.0

Coś nieprawdopodobnego! Do sieci trafiły dwie części nagrania, na którym Ukraiński żołnierz przy użyciu systemu kierowanych pocisków przeciwpancernych serwuje rosyjskim czołgistom śmiertelną serię strat. Rakiety były wystrzeliwane jedna za drugą – tylko z przerwą na ładowanie – i każda z nich trafiła swój cel.

„Szaleńcze nagranie z pierwszej osoby, na którym ukraiński operator rakiet przeciwpancernych Skif niszczy cztery rosyjskie czołgi i BMP z rzędu w pobliżu Izium w obwodzie charkowskim” – brzmi opis nagrania. „Według naszych informacji był to ukraiński atak na flanki rosyjskiego konwoju, który próbował skonsolidować linię frontu.”

Na nagraniu widać ekran ukraińskiego systemu kierowanych rakiet przeciwpancernych „Skif”. Operator po kolei celuje w kolejne rosyjskie pojazdy opancerzone, a następnie konsekwentnie – jeden za drugim – niszczy je. Obie części nagrania trwają nieco ponad trzy minuty. W tym czasie wprawionemu, ukraińskiemu operatorowi „Skif” udał się zniszczyć – według informacji załączonej do nagrań – cztery rosyjskie transportery opancerzone BMP (Bojowy Wóz Piechoty). Na nagraniu nie widać natomiast dokładnie, z jakim typem pojazdu zmagał się Ukrainiec.

Przeciwpancerny Pocisk Kierowany „Skif”

„Skif” lub „Stugna-P” to ukraiński system przeciwpancernych pocisków kierowanych (ATGM) opracowany przez Biuro Projektowe Łucz. Jego urządzenie naprowadzające (ПН-С) zostało opracowane i wyprodukowane przez białoruskie biuro projektowe Peleng z siedzibą w Mińsku. Skif to ukraińskie słowo oznaczające Scytów, a Stuhna (Stugna) to nazwa lokalnej rzeki – według serwisu „Wikipedia”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę