Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w młodości działała Socjalistycznym Związku Studentów Polskich, młodzieżowej przybudówce PZPR. Dowodzą tego materiały znajdujące się w Instytucie Pamięci Narodowej. Przyłębska, która jest dziś ikoną prawicy i „towarzyskim odkryciem” prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, fakt członkostwa w SZSP zataiła w swoim oficjalnym biogramie.

O komunistycznej przeszłości Przyłębskiej poinformował we wtorek portal onet.pl. Jak podkreślono w publikacji, Przyłębska, absolwentka prawa na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza, jest córką Wolfganga Żmudzińskiego – notariusza i wieloletniego członka PZPR. Obecna prezes TK zapisała się do SZSP w 1978 roku, gdy była na I roku studiów. Działała w Radzie Wydziałowej SZSP na Wydziale Prawa i Administracji UAM.

Przyłębska prezesem TK została z namaszczenia Prawa i Sprawiedliwości w 2016 roku. Jest żoną obecnego ambasadora w Niemczech prof. Andrzeja Przyłębskiego, który w PRL został zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jak tajny współpracownik „Wolfgang”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę