myć okna
fot. screen Youtube / Dean’s Window Cleaning

Zastanawiasz się jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne? Zastosuj genialny patent. Sprawisz, że ten element okna znowu urzeknie Cię swoją perfekcyjną bielą. Cały zabieg mycia nie jest wcale skomplikowany.

Przyczyny żółknięcia ram okiennych

Białe, plastikowe ramy wraz z upływem lat mogą żółknąć. Przyczyną brzydkiego osadu są głównie warunki atmosferyczne (śnieg, deszcze, promienie słoneczne oraz unoszący się w atmosferze kurz, dym czy pozostałe zanieczyszczenia).

Jak usunąć żółte plamy z ram okiennych?

Jeśli dostrzeżesz nieestetyczny osad, to powinieneś zacząć szybko działać. Zaniedbanie sprawi, że przebarwienia staną się jeszcze trudniejsze w usuwaniu. Przyrządź domowy preparat czyszczący. Do pojemnika ze spryskiwaczem wlej:
-120 ml wody,
-30 ml soku z cytryny,
-90 ml octu spirytusowego.

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i taką mieszanką solidnie spryskaj ramy okienne, zaczekaj około 20 minut. Później za pomocą mokrej szmatki w mikrofibry zetrzyj nadmiar płynu.

Trik na domowy środek do mycia okiennych ram

W przypadku uporczywych plam, które nie chcą zejść, zastosuj sodę oczyszczoną. Szklankę tego proszku połącz z ciepłą wodą i sokiem z cytryny – powinna powstać pasta. Potem nanieś ją na miękką gąbkę i zacznij szorować osad. Jednak preparatu nie trzymaj przez zbyt długi czas na framudze, bo soda może sprawić, że szybciej zniszczeje.

Czym nie myć framug okiennych?

Niektóre artykuły nie nadają się do mycia ram okiennych. Nie sięgaj po chlor, żadne substancje żrące czy wybielacze. Mleczka przeznaczone do mycia też nie są najlepsze. Mogą przyczynić się do matowienia i odbarwienia plastiku. Ponadto framug nie szoruj druciakami, szczotkami i zmywakami. Nigdy ich nie drap. Poprzez nieodpowiednie zabiegi na ramach mogą powstać zagłębienia, rysy czy rowki, a w nich bez problemu kumuluje się brud, z którym potem trudno jest się uporać.

Zobacz też:

Jak w 5 minut uszczelnić okna? Genialny trik, bez wzywania fachowca
Rozpuść to w wodzie i namocz firanki. Przywrócisz im śnieżną biel
Wrzuć do wody i umyj podłogę. Smugi znikną za pierwszym razem


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę