Uratował setki ludzi… rymami. Potwierdzają to brytyjscy naukowcy

fot. Julio Enriquez | CC BY-SA 3.0

Istnieje wiele kultowych utworów, które wpływały na losy wielu ludzi. Głównie są to piosenki o miłości, które połączyły wiele par na dziesiątki lat. Ale czy słyszeliście kiedyś utwór, który uratował setki ludzkich żyć? Takie dzieło stworzył raper zza oceanu – „Logic”. Jak tego dokonał?

REKLAMA

To nie ściema! Brytyjscy naukowcy na łamach British Medical Journal dowodzą, że piosenka zatytułowana „1-800-273-8255” uratowała setki istnień przed samobójczą śmiercią. Numer, który jest jednocześnie tytułem utworu, to kontakt do amerykańskiego telefonu zaufania dla młodzieży.

Wydany w 2017 roku klip do nagrania „1-800-273-8255” zdobył już ponad 432 miliony wyświetleń w serwisie YouTube. Tekst zarymowany przez „Logica” opowiada o młodym człowieku, w którego głowie kłębią się myśli samobójcze. „The Guardian” zaznacza, że piosenka odbiła się głośnym echem w światowych mediach. Utwór przez kilka dni utrzymywał się w pierwszej dziesiątce przebojów magazynu Billboard.

British Medical Journal opublikował ostatni wyniki badań, które wykazały jak zmieniły się statystki, dotyczące samobójstw, w okresie popularności utworu. Raport mówi o tym, że po wydaniu „1-800-273-8255” liczba wykonywanych na ten numer połączeń wzrosła o niemal 10 000.

REKLAMA

Jak wyliczyli naukowcy, nastąpił 6,9-procentowy wzrost liczby telefonów wykonywanych na numer US National Suicide Prevention Lifeline w ciągu 34 dni, kiedy piosenka była szczególnie popularna. W tym okresie o 245 zmalała także liczba samobójstw, co oznacza spadek o 5,5 proc.

W Polsce także istnieją instytucje, które zajmują się wsparciem osób w depresji. Listę takich podmiotów można znaleźć TUTAJ.

Podziel się: