Urzędnikom na Dolnym Śląsku pomyliły się Świecia! Zamiast zamku polskiego promują krzyżacki!

Do kuriozalnej pomyłki doszło w Świeciu koło Leśnej. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego postawił w nim tablicę informacyjną promującą miejscowy XIV-wieczny Zamek Piastowski. Była to część realizacji projektu „Od zamku Frýdlant do zamku Czocha”, realizowanego przez województwo dolnośląskie i czeski kraj liberecki i współfinansowanego przez Unię Europejską. Celem programu jest zwiększenie dostępności do turystycznych atrakcji na pograniczu polsko-czeskim.

W samym fakcie postawienia tablicy nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie to, że urzędnikom pomyliły się Świecia. W rezultacie zamiast Zamku Piastowskiego ze Świecia koło Leśnej znalazł się na niej krzyżacki zamek w Świeciu nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim.

– To pomyłka zamków, które dzieli ponad 400 km. Powstały z innego budulca, choć oba są XIV-wieczne. Jak to się stało, że zdjęcie zamku krzyżackiego trafiło na tablicę informacyjną zamku księcia świdnickiego? Trzeba zapytać autora tej tablicy – skomentował Jakub Stelągowski, kierownik Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej i Zamku Krzyżackiego w Świecku.

Jak wyjaśnił Tomasz Pasiek z Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej obie budowle trudno pomylić, gdyż różnią się m.in. kształtem wieży, a ponadto zamek polski został zbudowany z kamienia.

Czytaj także:  Olbrychski: Kaczyński to śmieszny dyktatorek (WIDEO)

Komentarze