Do komendy Policji w Iławie zgłaszają się osoby, które straciły dużo pieniędzy. Wszystko przez nowe oszustwo na portalu społecznościowym. Pokrzywdzony dostaje wiadomość na Facebooku od swojego bliskiego znajomego. Następnie będąc pewnym, że rozmawia właśnie z nim łatwo staje się ofiarą oszustwa.

Sprawca, który się podszywa pod znaną nam osobę prosi o podanie numeru telefonu, a potem o odesłanie kodów, które otrzymamy w wiadomościach sms. Ofiary robią to o co ich poproszono, ponieważ są przekonani, że piszą ze swoim kolegą bądź koleżanką. Po chwili jednak dostają nieprzyjemną wiadomość od operatora sieci, że ich konto zostało obciążone kwotą kilkuset złotych. Gdy sprawdzają listę znajomych, kontakt jest już zablokowany i nie mogą wysłać do niego nawet wiadomości.

Iławska policja otrzymała już kilka tego typu zgłoszeń.

Policjanci ostrzegają przed oszustami na portalach społecznościowych, którzy posiadają coraz to nowsze techniki wyłudzania pieniędzy. Wszystkie czynności, jakie wykonujemy na smartfonie lub komputerze, powinny być dla nas zrozumiałe i jasne. Nie powinno klikać się w podejrzane linki oraz podawać prywatnych informacji za pośrednictwem Facebooka i innych portali społecznościowych, ponieważ po drugiej stronie zamiast znajomego może znajdować się przestępca. 

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna