W przyszłym tygodniu nad Europę, w tym Polskę, nadciągnie fala ekstremalnych upałów. Może ona zebrać śmiertelne żniwo. Podobne sytuacje miały miejsce w 2003 roku – wtedy upał trwający wiele dni był przyczyną śmierci 52 tys. osób!

– Mamy coraz więcej pewności, że fala upałów z temperaturami sięgającymi 38 stopni C. przejdzie od Francji po zachodnią Polskę i Czechy – taką informację podał Tyler B. Rose, meteorolog serwis AccuWeather, który odpowiada za prognozy dla Europy.

Każdy serwis meteo ostrzega przed mającą nadejść sytuacją. Wyczerpujący, kilkudniowy upał da się we znaki ponad 200 mln mieszkańców Europy. W Niemczech i we Francji upały mogą sięgnąć 40 stopni Celsjusza!

Nad Polskę fala upałów nadciągnie w czwartek, 27 czerwca. W południowo-zachodniej Polsce kreski na termometrach wskażą nawet 38-38 stopni. – Wiele dni ekstremalnego upału w połączeniu z ciepłymi nocami nie pozwoli budynkom i domom bez klimatyzacji ochłodzić się. To stworzy niewygodne warunki do spania, zwiększając ryzyko chorób związanych z upałem – podał jeden z meteorologów AccuWeather.

– Przez siedem dni temperatury będą przekraczać 30 stopni C. Mamy 50 proc. szans, że upał pobije dotychczasowy rekord dla czerwca, czyli 40,3 stopnia. Fala upałów mogłaby przybrać rozmiary jak w lecie 2003 roku – dodaje Maxi Biewer, prezenterka pogody z niemieckiego serwisu Wetter.de.

Długoterminowe pogody na lipiec i sierpień tego roku zakładają, że miesiące te również będą cieplejsze niż zazwyczaj, nawet niż w 2018 bardzo ciepłym roku.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna