Uzależnienie od jedzenia – zrób test!

REKLAMA

Jedzenie to naturalna potrzeba każdego człowieka, bez której nie można żyć. Ale są momenty, kiedy jemy nie tyle co musimy, ale pochłaniamy ogromne ilości jedzenia, aby na przykład zredukować stres. To jest już niepokojące…

Zaburzenia odżywiania to poważne choroby, ale nie każdy epizod przejadania się wskazuje na zaburzenie. Jak w takim razie rozpoznać kompulsywne objadanie się? Kiedy podjadanie jest występkiem a kiedy nałogiem?

REKLAMA

W odpowiedzi na to pytania pomogą odpowiedzi na pytania, które przygotowała redakcja Women’s Health: Czy jem, gdy nie jestem głodna? Czy urządzam sobie uczty bez szczególnego powodu?

Czy mam uczucie wstydu? Czy moje podejście do jedzenia wpływa na moje zdrowie? Czy sięgam po jedzenie, gdy jestem pod wpływem intensywnych emocji? Czy snuję wizje i fantazjuję o tym, o ile lepsze byłoby moje życie, gdybym miał inną wagę lub nosiła inny rozmiar ubrań? Czy odczuwam potrzebę bezustannego żucia, picia lub wkładania czegoś do ust? Czy kiedykolwiek zjadłam jedzenie przypalone, zamrożone, zepsute, wyjęte ze śmietnika lub wzięte bezpośrednio z półki w sklepie? Czy dużo czasu zajmują mi rozmyślania o jedzeniu, planowanie kolejnych diet lub ćwiczeń fizycznych bądź liczenie kalorii?

REKLAMA

Odpowiedzi twierdzące, na te pytania wskazują, że możesz mieć problem z uzależnieniem od jedzenia. Pomoc w walce z nałogowym obżeraniem się można znaleźć w poradniach zdrowia psychicznego. Terapia odbywa się przy wsparciu dietetyka. Z takim zaburzeniem trudno poradzić sobie samemu, więc warto skorzystać ze specjalistycznego wsparcia.

Podziel się: