Paliwo po 10 złotych? Obajtek stwierdził, że ceny utrzymają się w listopadzie
fot. Szczecinianka00 | CC BY-SA 4.0

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z PAP przyznał, że powrót VAT-u na paliwo nie powinien mieć większego wpływu na kieszenie Polaków. Wyjaśnił również, dlaczego kierowcy nie odczują podwyżek cen.

REKLAMA

Obajtek zapewnił, że wyższe ceny paliwa nie przełożą się na stan finansowy Polaków. – Powrót VAT-u na paliwa od 1 stycznia 2023 r., w aktualnej sytuacji, nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny paliw na stacjach koncernu oraz na kieszenie Polaków – powiedział.

Prezes PKN Orlen zapewnił, że będą podejmowane działania w celu obniżenia cen. – Zrobimy wszystko, żeby ceny paliw kształtowały się na podobnym do obecnego i stabilnym poziomie. Pragnę też wszystkich uspokoić, że paliwa w Polsce nie zabraknie i nie ma potrzeby, aby kupować paliwa na zapas – dodał.

REKLAMA

W dalszej części wypowiedzi Obajtek wyjaśnił, że Orlen zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji kierowców. – Ważnym elementem uodparniającym Orlen na wahania otoczenia jest zróżnicowanie obszarów działalności poprzez budowę silnej multienergetycznej firmy – przyznał.

Następnie Obajtek powiedział, że połączony koncern jest „bardziej odporny na wahania koniunktury w poszczególnych segmentach swojej działalności”. Dodał, że efekty są widoczne w obszarach zakupu ropy i gazu, logistyki i optymalizacji kosztów produkcji.

REKLAMA