Jak informuje agencja Associated Press, Komisja Wenecka wezwała Węgry do uchylenia nowych przepisów dotyczących migracji. Prawo nazywane Stop Soros zakłada karę więzienia za wspieranie organizacji, które pomagają nielegalnym migrantom.

Nazwa ustawy, która właśnie na Węgrzech weszła w życie, pochodzi od nazwiska znanego miliardera i filantropa George’a Sorosa, którego premier Viktor Orban oskarża o ingerowanie w politykę wewnętrzną Węgier i wspieranie muzułmańskich migrantów.

Według Komisji Weneckiej, chociaż wiele państw członkowskich UE przewiduje karanie przestępstw polegających na czerpaniu zysków z handlu ludźmi, to jednak Węgry posunęły się za daleko, grożąc więzieniem aktywistom organizacji pozarządowych, którzy działają w dobrej wierze.

Ustawa Stop Soros przewiduje nie tylko kary więzienia za pomaganie imigrantom, ale również środki mające na celu dalsze ograniczenie przepisów azylowych. Zgodnie z nowym prawem, imigranci starający się o wjazd na Węgry z kraju trzeciego, uznanego za niezagrażający swoim obywatelom, nie będą mogli ubiegać się o ochronę.

Węgry po wprowadzeniu prawa Stop Soros znalazły się w ogniu krytyki międzynarodowej. Agencja ds. Uchodźców ONZ wezwała węgierskie władze do odwołania ustawy, bo tak skonstruowane prawo „pozbawi ludzi, którzy są zmuszeni opuścić swoje domy, krytycznej pomocy i usług” oraz doprowadzi do eskalacji napięcia w regionie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę