– O tę rozmowę poprosili sami Amerykanie – powiedział reporterowi RMF FM szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas 48. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, prezydenci mieli w rozmowie potwierdzić „bardzo dobry stan relacji politycznych obu krajów oraz swoją osobistą wzajemną sympatię”. W ocenie prezydenckich ministrów, spotkanie z Trumpem chociaż było krótkie, to bardzo treściwe, a w dodatku zaplanowane, a nie przypadkowe. Prezydenci poruszyli na nim między innymi tematy zakupu broni i dostaw amerykańskiego gazu do Polski.

Tej relacji osób z otoczenia prezydenta Dudy o ważnym i zaplanowanym spotkaniu, o które zabiegali sami Amerykanie, nie potwierdza jednak ani to, co napisał na swoim Twitterze Donald Trump, ani brak wspólnych zdjęć prezydentów, które zawsze w czasie takich kluczowych rozmów są robione, a następnie publikowane.

Jest wprawdzie wspólna fotografia Dudy i Trumpa w Davos, ale wykonana w korytarzu przy windzie. Zdjęcie to krąży nie tylko po portalach społecznościowych, ale jest nim też zilustrowana informacja o spotkaniu, które zachwala Krzysztof Szczerski, na oficjalnej stronie prezydenta Dudy prezydent.pl. Wygląda więc na to, że nie ma innych zdjęć.

Nie ma też informacji o tej rozmowie na profilu Donalda Trumpa na Twitterze, na którym prezydent Stanów Zjednoczonych na bieżąco informował o spotkaniach z politykami w Davos. Odnotował rozmowy dwustronne z prezydentem Szwajcarii Alainem Bersetem, z prezydentem Rwandy Paulem Kagame, premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Wszystkie te rozmowy odbyły się w Davos w specjalnie do tego przygotowanej sali.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę