Dziś rano ruszyły przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska. Rzecz jasna zostały one ogłoszone w związku ze śmiercią dotychczasowego prezydenta, Pawła Adamowicza. Swoje głosy gdańszczanie będą mogli oddawać do godziny 21:00.

Podczas wyborów mieszkańcy staną przed wyborem spośród trójki kandydatów. Są nimi Grzegorz Braun, reżyser i publicysta, Aleksandra Dulkiewicz – pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska, członkini komitetu Wszystko dla Gdańska, a także Marek Skiba, członek komitetu Odpowiedzialni-Gdańsk.

Zasady przedterminowych wyborów zakładają zwycięstwo tego kandydata, który w pierwszej turze uzyska co najmniej 50% głosów plus jeden. Jeśli nikomu nie uda się osiągnąć tego pułapu, za dwa tygodnie odbędzie się druga tura, w której udział weźmie dwóch kandydatów z zebraną największą liczbą głosów podczas pierwszego głosowania.

W związku z przeprowadzeniem wyborów, na terenie Gdańska wprowadzono ciszę wyborczą, która trwa od północy z piątku na sobotę, aż do godziny 21:00 w niedzielę. Mieszkańcy będą mogli oddawać swoje głosy w godzinach 7:00 – 21:00 w niemal 200 lokalach wyborczych.

Zwycięzca zastąpi na stanowisku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który w listopadzie 2018 roku został wybrany na pięcioletnią kadencję. Zmarł 14 stycznia, dzień po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna