REKLAMA

REKLAMA

Poszukiwany jest sprawca ataku na Nową Synagogę w Gdańsku-Wrzeszczu. W środę w świątyni przygotowywano się akurat do modlitwy. Nagle ktoś podszedł do okna i rzucił z impetem kamieniem rozbijając szybę. Policja upubliczniła zapis monitoringu. Na nagraniu widać sprawcę i atak.

Jak poinformowała dziś PAP Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska, są już pozytywne rezultaty po publikacji. „Policjanci sprawdzają i weryfikują te informacje”.

REKLAMA

Każdy kto rozpoznaje sprawcę albo posiada informacje, które mogą się przyczynić do identyfikacji mężczyzny lub miejsca pobytu, mogą kontaktować się z Komisariatem III Policji w Gdańsku. Telefon oficera dyżurnego: (58) 521-15-22, adres mailowy: [email protected]. Można też zgłosić się na najbliższym komisariacie.

Policjanci obecnie ustalają okoliczności zdarzenia. Weryfikują, czy chodzi o wybryk chuligański, czy może działanie na tle religijnym.

REKLAMA

Wstępnie zawiadomienie zakwalifikowano jako „narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”. Za taki występek grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Przed budynkiem Nowej Synagogi w czwartek popołudniu spotkały się osoby potępiające haniebny atak na bożnicę. Inicjatorem spotkania był prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Obecni byli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Nowe okno w synagodze już jest – zostało symbolicznie odsłonięte na koniec spotkania.

https://www.youtube.com/watch?v=jyUTJgCRczY

REKLAMA