REKLAMA

REKLAMA

Serwis NL Times poinformował, że już prawie 70 proc. holenderskich gmin pozwala na handel w niedziele. Jeszcze dwa lata temu, w 2016 roku, na otwarcie sklepów w tym dniu dawało zezwolenie 55 proc. gmin w Holandii. W ocenie branżowych organizacji, jest to już stała tendencja i w najbliższych latach samorządy coraz częściej będą przychylnie patrzeć na otwarte sklepy w niedziele.

W Holandii nie ma odgórnych regulacji w kwestii niedzielnego handlu i decyzja należy do samorządów. W Polsce takie decyzje zapadają na szczeblu centralnym. Zakaz handlu w niedziele jest u nas stopniowo wprowadzany od marca tego roku. Do końca 2018 można handlować w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 będzie to tylko jedna, ostatnia niedziela miesiąca, a w 2020 wejdzie w życie całkowity zakaz niedzielnego handlu.

REKLAMA

Władze samorządowe w Holandii, nawet tych gmin, które są ściśle związane z holenderskim Kościołem, coraz częściej pozwalają otwierać sklepy w niedziele. W niektórych miejscowościach jednak, na przykład w niewielkim Hardewijk, handel w ostatni dzień tygodnia jest wprawdzie dopuszczalny, ale nie rano, by nie zniechęcać ludzi do chodzenia na nabożeństwa.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA