Długość snu a także jego jakość ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, ale też samopoczucia w ciągu dnia. Podczas snu organizm „ładuje baterie”. Większość osób myśli, że optymalnie jest spać 8 godzin. Rzeczywiście?

Jak informuje redakcja Wprost na podstawie badań National Sleep Foundation, ogólna zalecana ilość dla dorosłych to 7 do 9 godzin dobrego snu na dobę. W tym czasie ciało przechodzi przez pięć różnych faz snu: senność, lekki sen, sen od umiarkowanego do głębokiego, najgłębszy sen, śnienie, z rotacją REM (szybki ruch oczu) i nie-REM.

Najmniejszy odpoczynek dla naszego organizmu stanowią pierwsze dwie pierwsze fazy. Fazy ​​trzecia i czwarta to głębszy sen, w tym czasie ciało ciężko pracuje, aby naprawić się i wyleczyć. Mózg uwalnia ważne hormony, aby zoptymalizować wszystkie funkcje organizmu. Podczas fazy piątej ma miejsce śnienie i REM.

Według National Sleep Foundation potrzeby snu różnią się w zależności od wieku. Niemowlęta do 12 miesięcy powinny spać od 14 do 17 godzin, dzieci do 5 lat: od 10 do 14 godzin, dzieci do 12 lat: od 9 do 11 godzin, nastolatkowie: od 8 do 10 godzin, dorośli: od 7 do 9 godzin a starsi dorośli: od 7 do 8 godzin. Są to ogólne wytyczne, a potrzeby snu są różne dla każdego w zależności od zdrowia, stylu życia i innych czynników.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę