Agencja KYODO poinformowała w piątek, że sześciu członków sekty Aum Najwyższa Prawda oraz jej były przywódca Shoko Asahara po trwającym wiele lat procesie zostali w godzinach porannych straceni. Sekta dokonała serii ataków na terenie Japonii z użyciem sarinu. W zamachu w tokijskim metrze w 1995 roku kilkanaście osób poniosło śmierć, a ponad 5 tysięcy zostało rannych.

Do ataku w Tokio doszło 20 marca 1995 roku około godziny 8.00 rano, w porze największego komunikacyjnego szczytu. Członkowie sekty w wagonach pięciu linii stołecznego metra umieścili plastikowe worki z gazem bojowym sarin, który działa paraliżująco na system nerwowy i jest 500 razy silniejszy od cyjanku potasu. W wyniku zamachu zginęło 12 osób, a kilka tysięcy straciło zdrowie i zostało narażonych na ciężkie cierpienia.

Były guru sekty Aum Najwyższa Prawda, który został skazany na karę śmierci przez powieszenie, stał nie tylko za zorganizowaniem zamachu metrze w 1995 roku, ale również za atakiem z użyciem sarinu w kolejce podziemnej w mieście Matsumoto przeprowadzonym w czerwcu 1994 roku. Shoko Asahara zabił też występującego przeciw sekcie Aum prawnika Tsutsumiego Sakamoto i jego rodzinę, mordował nieposłusznych wyznawców i osoby, które pomagały im zerwać związki z sektą, oraz zlecał swoim wyznawcom produkcję i magazynowanie broni chemicznej.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!