W miejscu katastrofy smoleńskiej budują gazociąg! Zemsta Rosji za usuwanie w Polsce radzieckich pomników?

Tomasz Kułakowski, korespondent Polsat News w Rosji, poinformował na Twitterze, że „na miejscu katastrofy smoleńskiej budują gazociąg”.

   

Na tablicy zawieszonej na ogrodzeniu otaczającym miejsce katastrofy napisano: „Przejście częściowo ograniczone w związku z prowadzeniem prac poszukiwawczo-konstrukcyjno-montażowych związanych z budową magistrali gazociągowej”.

Zdaniem Kułakowskiego sytuacja ta może być odpowiedzią na usuwanie w Polsce pomników radzieckich. W lipcu rząd PiS rozpoczął likwidowanie pomników Armii Czerwonej w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Zgodnie z obowiązującym prawem samorządy mają rok na demontaż obelisków i tablic gloryfikujących sowiecką władzę.

   

Decyzja gabinetu Beaty Szydło wywołała protesty polityków rosyjskich. Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy, ustawę dekomunizacyjną nazwał w rosyjskich mediach „świętokradztwem”. Z kolei Aleksiej Żurawlow, lider partii Rodina, stwierdził, że polski ambasador powinien być wydalony z Rosji do czasu, aż Polska zacznie respektować dwustronne porozumienie o ochronie miejsc pamięci.

W świetle reakcji polityków rosyjskich teza o odwecie za usuwanie pomników upamiętniających żołnierzy radzieckich wydaje się o tyle prawdopodobna, że Rosjanie mają świadomość, iż miejsce katastrofy smoleńskiej, w której zginął prezydent Polski oraz przedstawiciele elit, jest dla Polaków niezwykle ważne.

   

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News