Choć do oficjalnego wprowadzenia waluty euro w naszym kraju jeszcze daleka droga, to część marketów na terenie naszego kraju już teraz wprowadziło taką możliwość, głównie w miastach nieopodal granicy. Trzeba jednak uważać na kurs, który nie jest najbardziej korzystny.

Największa ilość placówek, w których można płacić przy użyciu tej waluty znajduje się w Szczecinie. Takie sklepy, jak Carrefour, Auchan czy MediaMarkt wprowadziły taką możliwość, ale co ciekawe, w każdym z nich kurs waluty jest inny. W dniu, w którym 1 euro warte było 4,29zł, w powyższych marketach wynosiło ono odpowiednio 4,34zł, 4,21zł i 4,17zł.

Trend ten dopiero raczkuje, ale w przygranicznych miastach znajduje coraz więcej sensu i zastosowań. Jedna z pracownic MediaMarkt wyjaśniła, że oferta kierowana jest głównie do osób posiadających polskiego obywatelstwo, ale od wielu lat mieszkających i zarabiających w Niemczech. Wówczas dla nich oferta jest nieco bardziej korzystna. Nieco dziwnym w tej sytuacji jest fakt, że nasi zachodni sąsiedzi w sklepach nie mają podanych informacji w języku niemieckim, a jedynie w polskim.

Póki co system nie jest jednak wygodny dla jakiegokolwiek klienta, ponieważ przy użyciu euro można płacić jedynie gotówką, natomiast reszta wydawana jest w polskich złotówkach. W zależności od kursu, który w każdym kolejnym sklepie może dość wyraźnie się różnić, nie zawsze jest to też korzystne. Dla przykładu, w szczecińskiej galerii Molo, a dokładniej w Carrefourze kurs wynosi 4,34zł, czyli tyle samo, ile w kantorze umieszczonym w tym samym centrum handlowym.

Wyżej wymienione markety nie są jedynymi, w których można płacić przy użyciu euro. W akcję włączone są także niektóre markety Lidl czy Biedronka, ale w przeważającej części umiejscowione
w przygranicznych miejscowościach, takich jak Słubice, Kostrzyn, Zgorzelec, Bogatynia, Szklarska Poręba, Gubin, Kołobrzeg, Międzyzdroje czy Kamień Pomorski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę