W Polsce nie będzie Fortu Trump?

Amerykanie ostatecznie zrezygnowali z utworzenia wraz z Polską bazy wojskowej, która – dla uczczenia obecnego prezydenta USA – miała nosić nazwę Fort Trump.

Z inicjatywą jej utworzenia wystąpił w 2018 roku podczas oficjalnej wizyty w Białym Domu prezydent Andrzej Duda.

– Zapraszam prezydenta, aby skierować do Polski więcej żołnierzy – mówił w trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA. – Mam nadzieję, ze utworzymy w Polsce bazę, którą nazwiemy Fort Trump. Obecność armii USA jest istotna, również po to, żeby chronić amerykańskie interesy – podkreślił wówczas Duda.

Czytaj także:  Kamiński o wniosku Platformy o odwołanie Ziobry: To skonsoliduje PiS. Ludzie mnie pytają, czy postradaliśmy zmysły

Jak poinformował Reuters, sprawa nie jest już aktualna, ponieważ strony polska i amerykańska nie doszły do porozumienia w kwestii lokalizacji bazy oraz kosztów jej budowy.

– Polska chce umieścić wojska blisko swojej wschodniej granicy z sojusznikiem Rosji – Białorusią, ale w przyszłości z pewnością będzie to antagonizować Rosję, a Waszyngton wolałby rozmieścić je dalej na zachód – powiedzieli agencji przedstawiciele administracji Trumpa.

Czytaj także:  Północnokoreańscy żołnierze zabili urzędnika z Korei Południowej, a potem...

Amerykanie nie zgodzili się również na sposób finansowania bazy. Polska, na której koszt miał powstać Fort Trump, zamierzała przeznaczyć na ten cel 2 miliardy dolarów, jednak USA uznały, że kwota ta jest zbyt mała.

Według Reutersa Stany Zjednoczone chciały również, by ich żołnierze w Polsce posiadali wzmocniony immunitet prawny w przypadku przestępstw, które zostałyby popełnione na terenie naszego kraju. Nasze władze odrzuciły jednak to żądanie.

Czytaj także:  Resort zdrowia informuje o kolejnych zakażeniach

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.