W Unii Europejskiej boją się nowej fali uchodźców! Szykowane są nadzwyczajne środki na ochronę granic!

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” ujawnił, że unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger planuje zwiększenie liczby funkcjonariuszy Frontexu z 1,6 tys. obecnie do ponad 5 tys. w nieodległej przyszłości. W unijnym budżecie na lata 2021–2027 Oettinger przewidział nadzwyczajne środki na wzmocnienie ochrony granic państw Wspólnoty.

   

„Der Spiegel” napisał, że wzmocnienie Frontexu ma nastąpić w ciągu pierwszych trzech lat od przyjęcia nowych ram finansowych. Tygodnik jednocześnie przypomniał, że chociaż do Europy nie przybywa już tak wielu migrantów, to jednak Niemcy i kilka innych krajów UE wciąż nie zlikwidowało wprowadzonych czasowo kontroli granicznych w obawie przed napływem nowych uchodźców z Afryki Północnej.

– Moim celem jest możliwie szybka likwidacja przywróconych podczas kryzysu migracyjnego kontroli na granicach wewnętrznych Unii, na przykład między Niemcami a Austrią, aby restrykcje w ruchu osobowym i wymianie towarów na obszarze Schengen nie trwały wiecznie – powiedział cytowany w niemieckiej gazecie Oettinger.

   

Unijny komisarz nawiązał w ten sposób do sytuacji wywołanej kryzysem migracyjnym i zagrożeniami terrorystycznymi, kiedy to Niemcy, Francja, Austria, Szwecja, Dania i Norwegia w 2015 roku przywróciły częściowe kontrole graniczne na sześć miesięcy. Okres ten był już dwukrotnie przedłużany i ma się skończyć w maju, ale Berlin, powołując się na względy bezpieczeństwa, domaga się przedłużenia kontroli granicznych.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News