W Warszawie brakuje pieniędzy na wypłaty sztandarowego programu socjalnego PiS, czyli świadczenia 500 plus. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski poinformował, że stolica otrzymuje od rządu za małe środki finansowe na ten cel i zaapelował o zwiększenie tych dotacji.

Sprawę ujawnił „Dziennik Gazeta Prawna”. „Część mieszkańców stolicy skarży się, że wciąż nie otrzymała wypłat środków w ramach programu Rodzina 500 plus. Okazuje się, że problem może być dużo poważniejszy niż się wydaje”, napisano w tekście.

13 września Trzaskowski w piśmie do Mateusza Morawieckiego poinformował premiera oraz ministra finansów, że „aby zabezpieczyć wypłaty dla beneficjentów programu m. st. Warszawa do końca 2019 roku, należy zwiększyć plan [na okres sierpień – grudzień 2019 roku red.] do wysokości 1,36 mld zł, tj. o kwotę 584 mln zł”.

Prezydent Warszawy stwierdził również, że obecny plan wydatków na 500 plus w wysokości około 776,9 mln zł nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców stolicy w zakresie realizacji tego programu. Trzaskowski napisał ponadto, że w chwili wysłania listu do Morawieckiego Warszawa na ten cel miała dostępne 109,6 mln zł, podczas gdy na wypłatę wszystkich świadczeń niezbędne było około 190 mln zł.

Zdaniem strony rządowej wszystko jest w porządku, a wina leży po stronie miasta.

Rzecznik wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz stwierdziła, że „pieniądze Warszawa dostała na cały sierpień i na cały wrzesień” i że nie wie, skąd wzięły się informacje o braku środków na wypłaty.

Z kolei Ministerstwo Finansów poinformowało gazetę, że „pieniądze na 500 plus zostały przekazane do wojewodów zgodnie z planem” i to wojewodowie kierują je do samorządów, zajmujących się wypłatą.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę