W Warszawie brakuje pieniędzy na 500 plus! Wali się sztandarowy projekt PiS?

W Warszawie brakuje pieniędzy na wypłaty sztandarowego programu socjalnego PiS, czyli świadczenia 500 plus. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski poinformował, że stolica otrzymuje od rządu za małe środki finansowe na ten cel i zaapelował o zwiększenie tych dotacji.

Sprawę ujawnił „Dziennik Gazeta Prawna”. „Część mieszkańców stolicy skarży się, że wciąż nie otrzymała wypłat środków w ramach programu Rodzina 500 plus. Okazuje się, że problem może być dużo poważniejszy niż się wydaje”, napisano w tekście.

Czytaj także:  Ziemkiewicz: Ojciec Rydzyk żyje bardzo skromnie

13 września Trzaskowski w piśmie do Mateusza Morawieckiego poinformował premiera oraz ministra finansów, że „aby zabezpieczyć wypłaty dla beneficjentów programu m. st. Warszawa do końca 2019 roku, należy zwiększyć plan [na okres sierpień – grudzień 2019 roku red.] do wysokości 1,36 mld zł, tj. o kwotę 584 mln zł”.

Prezydent Warszawy stwierdził również, że obecny plan wydatków na 500 plus w wysokości około 776,9 mln zł nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców stolicy w zakresie realizacji tego programu. Trzaskowski napisał ponadto, że w chwili wysłania listu do Morawieckiego Warszawa na ten cel miała dostępne 109,6 mln zł, podczas gdy na wypłatę wszystkich świadczeń niezbędne było około 190 mln zł.

Czytaj także:  Pech Trzaskowskiego. W Warszawie ścieki znów płyną wprost do Wisły

Zdaniem strony rządowej wszystko jest w porządku, a wina leży po stronie miasta.

Rzecznik wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz stwierdziła, że „pieniądze Warszawa dostała na cały sierpień i na cały wrzesień” i że nie wie, skąd wzięły się informacje o braku środków na wypłaty.

Z kolei Ministerstwo Finansów poinformowało gazetę, że „pieniądze na 500 plus zostały przekazane do wojewodów zgodnie z planem” i to wojewodowie kierują je do samorządów, zajmujących się wypłatą.

Czytaj także:  „Mamy radosną wiadomość”. Kaczyński ogłasza koniec konfliktu w Zjednoczonej Prawicy

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.