Anna Zalewska, Minister Edukacji, zapowiedziała, że wraz z nowym rokiem szkolnym wejdą w życie nowe przepisy, które dotyczyć będą nauczycieli. Najważniejsze zmiany? Oczywiście podwyżki, zmniejszenie pensum, a także dodatkowe 500 zł miesięcznie dla nauczycieli wyróżniających się.

Wszystkie najważniejsze informacje zostały przedstawione przez minister na konferencji prasowej. – Po pierwsze, (…) w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych podjęliśmy decyzję o tym, że nauczyciel, który uczy w szkole w poradni psychologiczno-pedagogicznej niepublicznej nie jest nauczycielem na umowie śmieciowej, ale jest nauczycielem na umowie o pracę. Dlatego, że to jest kwestia jego bezpieczeństwa, również socjalnego, jak również związania ze szkołą. Co oczywiście nie przeszkadza – bo pytaliście państwo np. o fizjoterapeutów – w zatrudnieniu na umowę-zlecenie właśnie fizjoterapeuty – informowała Anna Zalewska.

Minister w dalszej części konferencji odniosła się także do kwestii podwyżek oraz pensum i zaznaczyła, że zostało ono już obniżone w 2016 roku przez PiS. – W rok i 9 miesięcy (nauczyciele dostaną – red.) podwyżkę w wysokości 15,8 proc. – co średnio będzie stanowiło ok. 1000 zł dla nauczyciela. Od 1 kwietnia podwyżki ruszyły – to jest 5,35 proc. Skąd 0,35? Ano stąd, że do kwoty bazowej włączyliśmy dodatek mieszkaniowy. Przeanalizowaliśmy ten dodatek. Okazało się, że mimo, że my w subwencji przeznaczamy pieniądze na dodatek mieszkaniowy, w 80 proc. samorząd wypłacał złotówkę dodatku mieszkaniowego, słusznie mówiąc, że realizuje ten swój obowiązek. Więc ta kwota została włączona – a nie zabrana – do kwoty bazowej, od której liczy się podwyżki – wyjaśniała minister Anna Zalewska.

Od stycznia 2019 roku wiadomo już, że na podwyżki dla nauczycieli zostanie przekazane dodatkowe 2 mld złotych. – Państwo zobaczą to w projekcie budżetu na 2020 r. – pojawią się kolejna ok. 2 mld zł. (…) Subwencja w ciągu roku i 9 miesięcy zwiększy się o 5 mld zł. To są ogromne pieniądze – zapowiadała zmiany minister.

Całkowicie nowym pomysłem, który wejdzie w życie od września, jest cykl oceniania nauczycieli. Nauczyciel dyplomowany będzie mógł uzyskać dodatkowe 500 zł miesięcznie. Będzie to dostępne dla nauczycieli „wyróżniających się”. Ocenianie nauczycieli będzie konieczne i powtarzane co 5 lat.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę