W sieci pojawił się serwis redterror.eu, którego celem jest walka z komunizmem. Jak twierdzi założyciel strony, ma być ona kompendium wiedzy na temat systemu komunistycznego we wszystkich krajach, na których zdążył odcisnąć swoje piętno. Witrynę uwiarygadnia współpraca z IPN. Wygląda to pięknie, coś jednak tu zgrzyta.

Aby powstał tak ambitny projekt, potrzebna była na jego realizacja spora kwota. Skąd więc wzięły się pieniądze na ten szczytny cel? Stowarzyszenie Pokolenie, będące twórcą strony, otrzymało 50 tys. złotych od Fundacji KGHM Polska Miedź, którą zasila finansowo budżet KGHM. Przypomnijmy, że KGHM to jedna z największych spółek skarbu państwa.

Poproszona o komentarz w tej sprawie Fundacja KGHM milczy, podobnie jak Stowarzyszenie Pokolenie. Tak więc pozostaje jedynie czytanie tego, co Fundacja KGHM Polska Miedź pisze na swojej domenie o finansowanej przez nią stronie: – Powstała z myślą o tym, aby odważnie realizować wszelkie inicjatywy mające na celu wsparcie i rozwój społeczności lokalnych. Celem Fundacji KGHM Polska Miedź jest troska o lokalną tożsamość, tradycje i wsparcie finansowe tych obszarów, które są dla ludzi ważne.

Jak oceniają stronę eksperci? Krytykują ją zdecydowanie, określając jako elementem walki ideologicznej. Jedną z wielu osób, która negatywnie opiniuje serwis jest Helena Krajewska, redaktor naczelna portalu informacyjnego Iberoameryka, która twierdzi: – Problem nie leży jedynie w nieprawdziwych lub niedokładnych informacjach, na które powołują się autorzy tekstu. Tego rodzaju nieprzemyślane i słabe merytorycznie artykuły przekazują czytelnikowi pejoratywny obraz całego regionu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę