Chiński dziennik „Global Times”, który jest traktowany jako tuba propagandowa rządu w Pekinie, w redakcyjnym komentarzu odniósł się do zatrzymań dokonanych w piątek przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Funkcjonariusze ABW zatrzymali pod zarzutem szpiegostwa przeciwko państwu polskiego dwie osoby: Piotra D., obywatela Polski, oraz Wang Weijinga, obywatela Chin, pracownika koncernu Huawei.

„Global Times” pisze, że co prawda „Pekin nie będzie zastraszać Warszawy”, ale podkreśla, że Polska „musi zapłacić za zniewagę”, jaką było zatrzymanie obywatela Chin. Stwierdza jednocześnie, że Polska staje się „wspólnikiem” Stanów Zjednoczonych, zaś aresztowanie pracownika Huawei było spowodowane motywami politycznymi, jako część amerykańskiej kampanii przeciwko temu koncernowi elektronicznemu. Według gazety, Chiny powinny „zdecydowanie negocjować” z Warszawą i „podjąć właściwe działania odwetowe”, „pomagając” w ten sposób światu zrozumieć, że Polska jest wspólnikiem USA.

Zdaniem komentatora dziennika, Polska chce wspólnego stanowiska w tej sprawie Unii Europejskiej i NATO, gdyż władze w Warszawie obawiają się odwetu ze strony Pekinu. Nasz kraj został zaś przedstawiony jako państwo o „małych możliwościach wpływu”, „z historycznym doświadczeniem bycia okupowanym” i wciąż obawiające się Rosji.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę