Fot.Facebook.com/WitoldWaszczykowski

Eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski w ostrych słowach skomentował wniosek Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie pieniędzy unijnych dla Polski ze względu na niezastosowanie się przez nasz kraj do orzeczenia TSUE nakazującego likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ze środków tych ma być finansowany Krajowy Plan Odbudowy oraz Polski Ład.

– Nasza konstytucja reguluje jak mamy żyć i to my ją interpretujemy i nasz Trybunał, a nie pan Timmermans czy pani Jurova – powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24 były minister spraw zagranicznych.

Waszczykowski podkreślił, że UE w sprawie Polski wychodzi „poza traktaty unijne”, jak również próbuje „zmieniać kształt Unii w sposób pozatraktatowy –  wymusić pewną federalizację, dalszą centralizację czy oligarchizację”.

– Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że działania Komisji Europejskiej to wojna o obalenie polskiego rządu, a nie o polepszenie wymiaru sprawiedliwości w Polsce – oświadczył polityk PiS.

Waszczykowski poinformował, że partia Jarosława Kaczyńskiego w Parlamencie Europejskim „prezentuje dość jasne stanowisko”.

– Punktujemy tę instytucję, jak również KE za łamanie traktatów europejskich, za wszczęcie ideologiczno-politycznego konfliktu z Polską – oznajmił.

– Nie możemy pęknąć, musimy na wszystkich frontach trzymać się prawa europejskiego, które nie pozwala instytucjom unijnym ingerować w wymiar sprawiedliwości państw członkowskich – podsumował były szef MSZ.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę