Wbij zapałki w ziemię roślin. Potem sobie podziękujesz

roślina w doniczce i zapałki
fot. screen Youtube / Empfehlungsfuchs

Włóż zapałki do doniczki, a efekt Cię zaskoczy! To mało popularna, ale skuteczna metoda, która może pomóc Twoim roślinom na kilka sposobów. Dlaczego warto trzymać zapałki w doniczce?

REKLAMA

Istnieje ku temu, co najmniej kilka powodów. Niektóre z nich na pewno Cię zaskoczą, ale gdy już się z nimi zapoznasz i je wypróbujesz, to od razu je zaakceptujesz.

Zapałki odstraszają szkodniki

Zauważyłeś, że Twoje ulubione rośliny nie rozwijają się tak, jak trzeba? Przyczyną tego mogą być rozmaite szkodniki, które mogły się do nich dostać. W takiej sytuacji nawet mimo skrupulatnego nawożenia oraz pielęgnacji kwiaty mogą rosnąć gorzej.

REKLAMA

Wtedy na ratunek przychodzą zapałki. Weź 8-10 sztuk i wbij je w podłoże główkami do dołu. Teraz delikatnie oddal je od krawędzi doniczki. Rośliny podlewaj tak jak zawsze. Zapałki powinny pozostać w ziemi 7 dni. Potem zobacz, czy ich główki się rozpuściły, czy nie. Jeśli tak, to wyjmij stare zapałki i na ich miejsce włóż nowe. Zabieg ten powtórz 3-4 razy, do czasu, aż wypędzisz szkodniki.

Zapałki przyspieszają wzrost roślin

W zapałkach obecne są składniki, takie jak: fosfor, siarka, chloran potasu, tlenek żelaza oraz magnez. W niektórych odmianach zapałek znajduje się też czerwony fosfor. Jeżeli nie masz czasu na systematyczne nawożenie swoich roślin, to wbij w ich podłoże garść zapałek, aby lepiej rosły. Za tworzenie solidnego systemu korzeniowego odpowiedzialny jest fosfor. Poza tym jest to doskonałe rozwiązanie dla ziół, warzyw czy owoców. Magnez wraz z siarką pomagają w wytwarzaniu chlorofilu, czyli barwnika, dzięki któremu liście mają ładny zielony kolor.

Uwaga: powyższy patent jest odpowiedni dla niewielkich roślin pojemnikowych. W przypadku bardzo dużych roślin czy drzew może po prostu nie zadziałać.

REKLAMA

Zapałki działają jak odżywka

Niekiedy trudno jest ustalić, ile nawozu trzeba przeznaczyć na roślinę. Bezpiecznie zrobisz to, wbijając 10-15 zapałek do każdej doniczki. Podczas podlewania rośliny, główki zostaną rozpuszczone, a tym samym do gleby przeniknie siarka, magnez i fosfor. Substancje będą odżywiać rośliny pomału i regularnie. Niestety metoda nie zastąpi w pełni nawozu, bo zapałki nie są w stanie zapewnić równego poziomu odżywiania. Mimo to w razie konieczności będą mogły go czasem zastąpić.

Spraw, by powstawało więcej takich artykułów!

Podziękuj za artykuł

Udostępnij: