Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wydał decyzję zakazującą Marszu Polski Niepodległej organizowanego przez narodowców z Jackiem Międlarem na czele. Były ksiądz już zapowiedział, że złoży odwołanie, i że niedzielna manifestacja i tak się odbędzie.

„Podjąłem decyzję o wydaniu zakazu organizacji Narodowego Marszu Niepodległości planowanego na 11 listopada w godzinach 16.30-22.00. Zrobiłem to po zasięgnięciu opinii policji oraz w porozumieniu z prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem. Zdaniem Komendanta Miejskiego Policji marsz niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zakłócenia porządku publicznego”, pisze w specjalnym oświadczeniu na Facebooku Dutkiewicz.

Na decyzję ustępującego prezydenta Wrocławia miała wpływ negatywna opinia policji na temat Piotra Rybaka, który miał być jednym ze współorganizatorów niedzielnego marszu. W ekspertyzie przygotowanej dla wrocławskiego ratusza przedstawiciele policji piszą o siedmiu zgromadzeniach, w organizację których zaangażowany był właśnie Rybak. „Uczestnikami tych zgromadzeń, w przeważającej mierze, były osoby identyfikujące się ze środowiskami skrajnie prawicowymi, utożsamiające się z organizacjami takimi, jak: Młodzież Wszechpolska, ONR, Ruch Wolności oraz pseudokibice WKS Śląsk Wrocław”, czytamy w piśmie funkcjonariuszy. Policjanci przypominają ponadto, że podczas jednej z takich manifestacji Rybak spalił kukłę przypominającą Żyda, za co został później skazany na trzy miesiące więzienia.

Jacek Międlar uznał, że decyzja Rafała Dudkiewicza, która zakazuje organizacji wrocławskiego marszu narodowców, jest irracjonalna. – Stalinowska prewencja cały czas jest stosowana w polskich samorządach. Jak widać we Wrocławiu ma się doskonale – mówi Onetowi były duchowny. Dodaje, że „organizatorem tak potężnego marszu jest duża grupa patriotów”, a nie jedna osoba, czyli na przykład Piotr Rybak.

W środę Międlar zamierza się odwołać od decyzji magistratu. Zapowiada jednocześnie, że niezależnie od decyzji ratusza narodowcy przejdą 11 listopada ulicami Wrocławia. – Nikt i nic nie zatrzyma nas tego dnia. Jeśli nie będzie zgody na marsz, będzie on miał charakter spontanicznej legalnej manifestacji – deklaruje.

https://www.facebook.com/prezydentrafaldutkiewicz/posts/2257312760965963


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę