skrzydłokwiat
fot. Unsplash

Skrzydłokwiat to śliczna i pożyteczna roślina. Dobrze zadbana potrafi rozrosnąć się do naprawdę majestatycznych rozmiarów. Co zrobić, by kwiat rozwijał się dużo szybciej? Nic trudnego. Wystarczy stworzyć domową odżywkę i regularnie podawać ją roślinie.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat, aby błyskawicznie się rozrósł?

Zacznijmy od podstaw, czyli od doboru odpowiedniego stanowiska. Nie powinno być zacienione, tylko jasne i w miarę słoneczne. Wtedy sadzonka będzie się dobrze rozrastać, ale nie lubi intensywnego słońca. Kolejnym ważnym aspektem jest gleba. Musi być przepuszczalna, żyzna i lekka, o nieco kwaśnym pH. Raz do roku (najlepiej na wiosnę) warto przesadzić sadzonkę. Ponieważ korzenie rośliny są podatne na przelanie, to na spodzie donicy warto rozmieścić drenaż (wystarczy mała warstwa).

Jak często nawadniać skrzydłokwiat?

Jest to uzależnione od pory roku. Dwa, trzy razy w tygodniu podlewaj sadzonkę wiosną i latem. Używaj odstanej i przegotowanej wody, której nie powinno być jednorazowo zbyt dużo. Z kolei w sezonie jesienno-zimowym wystarczy podlać kwiat raz na tydzień (taką samą wodą). Skrzydłokwiat lubi wilgoć, więc możesz kupić nawilżacz powietrza i położyć go nieopodal doniczki, a wtedy roślina wyrośnie ogromna i nabierze wyrazistej zielonej barwy.

Niestety czasami bywa, że nawet mimo zapewnienia optymalnych warunków, skrzydłokwiat wygląda coraz gorzej. Jego liście żółkną i zaraz potem oblatują. Jeśli to nie szkodniki czy choroby grzybowe są przyczyną, to zrób odżywkę do tej rośliny, a odżyje w mig.

Jedyną rzeczą, która będzie ci potrzebna, jest szklanka ryżu. Możesz użyć dowolnego; białego, parabolicznego czy jaśminowego – nie ma to znaczenia. Ziarenka umieść w misie blendera kielichowego, a następnie zalej je 2 litrami letniej wody i miksuj do czasu, aż struktura będzie gładka. Na koniec specyfik przelej przez sito i gotowe. Możesz podlewać nim skrzydłokwiat. Czynność ponawiaj 2 razy w tygodniu, o ile kwiat nadal wygląda odstraszająco. Natomiast jeśli zależy ci na przyśpieszeniu wzrostu, to wystarczy podać mu nawóz raz na 14 dni. Pierwsze rezultaty dostrzeżesz już po 30 dniach.

Czytaj też: Zrób to z fikusem benjamina, a przestanie gubić liście. Ekstra patent


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę