mszyca na pomidorach
fot. screen Youtube / Family Plot

Nie możesz już patrzeć na mszyce, które dewastują Twoje pomidory? Jeśli chcesz je zwalczyć, powinieneś działać jak najszybciej. Żadne sklepowe chemikalia nie będą Ci potrzebne – w pełni ekologiczny oprysk o skutecznych właściwościach zrobisz samodzielnie. Szkodniki szybko opuszczą Twoje rośliny.

Mszyce pojawiają się na rozwijających się roślinach. Kolektywnie pustoszą uprawy i jeśli nie będziemy z nimi walczyć, to możemy zapomnieć o obfitych zbiorach. Owady żerują nie tylko na pomidorach, ale także ogórkach czy cukinii. Nie oszczędzają nawet kwiatów, np. róż.

Oprysk z czosnku bezwzględny dla mszycy

Mszyce nienawidzą woni, jakie wydziela czosnek. W kuchni ma szerokie zastosowanie – nadaje smaku wielu potrawom. To także świetny składnik nawozu lub gnojówki. Poznaj tę recepturę i naucz się przyrządzać skuteczny wielozadaniowy oprysk.

Jak zrobić oprysk z czosnku na mszyce?

Potrzebujesz 10 litrów wody i 200 g czosnku. Ząbki rozgnieć, rozetrzyj i wrzuć do sporego garnka (najlepiej o pojemności minimum 10 litrów). Warzywo zalej wodą i odłóż na dobę. Po tym czasie umieść naczynie na palniku i gotuj zawartość przez 20 minut, na koniec ostudź. Mieszankę przecedź przez sito i przelej do specjalnych pojemników z dozownikiem. Oprysk aplikuj na zaatakowane przez mszyce rośliny zaraz po wykonaniu. Możesz go przetrzymywać 2 miesiące. Nadmiar specyfiku przelej do słoika, zakręć i postaw naczynie do góry dnem. Trzymaj w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.

Oprysk z czosnku ma ogromną moc

Czosnek to skuteczny pogromca mszyc. Nic dziwnego, że od setek lat stosuje się go do walki z tymi owadami. Szkodniki wprost nie cierpią zapachu czosnku i raz-dwa dadzą roślinie spokój. Na tym nie koniec. Warzywo zabija bakterie i grzyby. Wywar najlepiej stosować systematycznie. Gdy mszyca zniknie Ci z oczu, aplikuj oprysk raz w tygodniu, spryskując liście nie tylko z wierzchu, ale i u dołu. Jeśli szkodniki zaatakują pomidory, preparatu używaj każdego dnia.

Czytaj też: Dlaczego pomidory malinowe są droższe od innych? Wszystko przez 1 szczegół


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!