WHO
Pixabay.com

Epidemia małpiej ospy została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za stan zagrożenia zdrowia na świecie. Klasyfikacja jest najwyższym ostrzeżeniem, jakie może wydać WHO i śledzi globalny wzrost liczby przypadków. Nastąpiło to pod koniec drugiego spotkania komitetu kryzysowego WHO ds. wirusa.

Obecnie zgłoszono ponad 16 000 przypadków z 75 krajów, powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że do tej pory w wyniku wybuchu zginęło pięć osób. Obecnie istnieją tylko dwa inne takie sytuacje kryzysowe dotyczące zdrowia – pandemia koronawirusa i ciągłe wysiłki na rzecz wyeliminowania polio.

Dr Tedros powiedział, że komisja ratunkowa nie była w stanie osiągnąć konsensusu co do tego, czy wybuch ospy małp powinien zostać sklasyfikowany jako globalny stan zagrożenia zdrowia. Powiedział jednak, że epidemia szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie i uznał, że rzeczywiście jest to problem międzynarodowy.

Zbyt mało rozumiano na temat nowych sposobów transmisji, które umożliwiły jej rozprzestrzenianie się, powiedział dr Tedros. „Ocena WHO jest taka, że ​​ryzyko małpiej ospy jest umiarkowane na całym świecie i we wszystkich regionach, z wyjątkiem regionu europejskiego, gdzie oceniamy ryzyko jako wysokie” – dodał.

Istniało również wyraźne ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się na arenie międzynarodowej, chociaż ryzyko zakłóceń w ruchu międzynarodowym pozostaje na razie niskie, powiedział. Dr Tedros powiedział, że deklaracja pomoże przyspieszyć rozwój szczepionek i wdrożenie środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!