Wiadomo jak COVID-19 wpływa na oczy – najnowsze badania
REKLAMA
Najnowsze badanie pozwala w lepszy sposób zrozumieć, jak wirus migruje w ludzkim organizmie.
Z badań zamieszczonych w czasopiśmie BMJ Open Ophthalmology wynika, że ból oczu jest jednym z najistotniejszych objawów COVID-19, biorąc pod uwagę oczywiście narząd wzroku. Eksperci z ARU (Anglia Ruskin University) przeprowadzili badania na grupie 83 ochotników zakażonych koronawirusem. Jak się okazało, ponad 81% osób zgłosiło, że miało problem ze wzrokiem w ciągu 14 dni od wystąpienia innych objawów COVID-19. Zanotowano, że 18% pacjentów zainfekowanych COVID-19 miało nadwrażliwość na światło. Zwiększenie liczby przypadków w odniesieniu do stanu sprzed choroby nie był znaczny i wyniósł jedynie 5%.
Równocześnie, w teście przeprowadzonym na 83 pacjentach zanotowano, że ponad 81% osób zawiadomiło o kłopotach ze wzrokiem w czasie 14 dni od pojawienia się innych oznak COVID-19. W badaniu około 80% ludzi oznajmiło, że ich problemy dotyczące wzroku nie trwały dłużej niż dwa tygodnie. Pacjenci najczęściej zgłaszali objawy, takie jak: gorączka (76% osób), zmęczenie (90%) i suchy kaszel (66%).
REKLAMA
W badaniu, brytyjscy eksperci udowodnili, że ból oczu występował dużo częściej u ludzi zakażonych koronawirusem. Prawie 16% pacjentów poinformowało o tym problemie jako o jednym z symptomów COVID-19. Niespełna 5% osób stwierdziło, że ból oczu pojawił się u nich tuż przed infekcją.
Dyrektor Instytutu w Anglia Ruskin University, Profesor Shahina Pardhan skomentowała to kluczowe badanie. Powiedziała, że jest to jedyne badanie, w którym przeanalizowano wiele objawów ocznych, mogących wskazywać na zapalenie spojówek przy COVID-19, a także ich szkielet czasowy w porównaniu z pozostałymi zidentyfikowanymi symptomami COVID-19 oraz okresem ich trwania. Ekspertka dodała, że niezwykle istotne jest, aby oznaki oczne pojawiły się w rejestrze względnych przejawów COVID-19. Kobieta stwierdziła również, że bardzo ważna jest umiejętność odróżniania poszczególnych objawów infekcyjnych, ponieważ nie każde są związane z koronawirusem. Przykładowo: zakażenia bakteryjne uzewnętrzniają się przede wszystkim zapiaszczeniem oczu bądź wydzieliną śluzową.
Na koniec Profesor S. Pardhan oznajmiła:
REKLAMA
To badanie jest ważne, ponieważ pomaga nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób COVID-19 może zakażać spojówkę i jak umożliwia to wirusowi rozprzestrzenianie się w organizmie.