– Zamordowano co piątego obywatela Polski. Naziści zamordowali wspaniałych patriotów. Ponad 21 tys. Polaków zginęło w Katyniu z rąk komunistów. Tutaj, w tym mieście, ponad 150 tys. Polaków oddało życie w powstaniu warszawskim, w powstaniu, po którym nastąpiło rozmyślne i całkowite zniszczenie miasta. Zginęli, walcząc o wyzwolenie ulic skrwawionych nazizmem – mówił wiceprezydent USA Mike Pence na warszawskim pl. Piłsudskiego podczas oficjalnych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Pence podkreślił, że „jeżeli ktokolwiek wątpi, że przeznaczeniem każdego narodu jest wolność, wystarczy, że spojrzy w kierunku Polski”. – Zobaczy wtedy ludzi, którzy ukochali sobie wolność. Odwaga i wiara Polaków prowadziła ich naprzód. Udowodniliście światu, że tam gdzie jest Duch Boży, tam jest też wolność – stwierdził podczas przemówienia wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Nawiązując do warszawskiego wystąpienia prezydenta Donalda Trumpa, które miało miejsce 6 lipca 2017 roku na placu Krasińskich, Pence przypomniał, że „jak powiedział prezydent Trump, historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie stracił nadziei, który nigdy nie zapomniał, kim jest”. – Dzisiaj w sercu Warszawy stojąc pokornie przy Grobie Nieznanego Żołnierza, zebraliśmy się, by dać świadectwo odwagi wielkiego narodu, wielkiemu duchowi i wielkiej sile wspaniałej cywilizacji – zauważył. Podkreślił jednocześnie niezłomność polskiego charakteru. – W latach, które nastąpiły po 1 września zapaliło się światło w ciemności i ciemność nigdy go nie stłamsiła. Charakter i wiara narodu polskiego były tym, co przeciwstawiło się ciemności i czas klęski przekształciło we wspaniale zwycięstwo – stwierdził wiceprezydent USA.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę