REKLAMA

REKLAMA

Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley (SPD) domaga się od Komisji Europejskiej ukarania Polski i Węgier za wykorzystywanie pandemii koronawirusa do łamania praw człowieka i demokracji.

W wywiadzie dla gazet należących do sieci RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) niemiecka polityk podkreśliła, że zarówno Jarosław Kaczyński jak i Viktor Orban wykorzystują walkę z COVID-19 do wprowadzania rządów sprzecznych z zasadami Zjednoczonej Europy.

REKLAMA

– Tam, gdzie rządy państw unijnych, kontynuują prowadzone już przed kryzysem swoje autorytarne zapędy, Komisja Europejska powinna je pozwać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za naruszenie traktatów UE – stwierdziła Barley. – W niektórych krajach unijnych istnieje obecnie ogromna pokusa, by pod płaszczykiem zwalczania pandemii zapewnić sobie nieograniczone uprawnienia – oświadczyła.

Według wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego przykładem autorytarnych decyzji władz w Warszawie jest dążenie do przeprowadzenia w maju – mimo pandemii koronawirusa – wyborów prezydenckich oraz przeprowadzone przez ekipę PiS w sposób łamiący konstytucję zmiany w Kodeksie wyborczym.

– Dla przyszłości UE jest decydujące, by walka z pandemią była zgodna z europejskimi wartościami liberalnej demokracji. Jeżeli rządy krajowe to kwestionują, Komisja Europejska musi interweniować jako strażniczka traktatów – stwierdziła Barley.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA