Saudyjczycy nie kupią już legalnie Wiedźmina 3, podobnie jak 47 innych popularnych gier wideo. Zadbały o to władze Arabii Saudyjskiej, rzekomo w trosce o życie graczy, choć świat ocenił tę decyzję, jako ruch czysto polityczny, nie mający nic wspólnego z potencjalnie niebezpieczną treścią gier.

Czarna lista 48. gier obejmuje takie tytuły jak Wiedźmin 3, Assassin’s Creed 2, Grand Theft Auto V, Deadpool czy Dissidia Final Fantasy. Co sprawiło, że władze Arabii Saudyjskiej postanowiły uniemożliwić zakup tych gier saudyjskim graczom? Miała to być odpowiedź na samobójstwo 12-letniego chłopca i 13-letniej dziewczynki, którzy targnęli się na własne życie w ramach niebezpiecznej, społecznościowej gry „Niebieski Wieloryb”.  Makabryczna gra, która zalała świat, nakazuje uczestnikom wykonywanie różnego rodzaju ekstremalnych wyzwań, z których ostatnim jest popełnienie samobójstwa. W ramach Blue Whale Challenge” uczestnicy wykonują różnego rodzaju ekstremalne wyzwania, często wiążące się z samookaleczeniem, testując swoją wolę życia i wytrzymałość psychiczną. Ostatnim poleceniem wydanym przez „mistrza gry” jest właśnie popełnienie samobójstwa, w szczegółowo określony sposób.

Saudyjskie władze, nie do końca idąc właściwym tropem w walce o bezpieczeństwo nastoletnich graczy, wypowiedziały wojnę producentom gier, które przez swoją brutalność, według tamtejszych polityków, popycha graczy do samobójstw. Władze tłumaczą swoją decyzję faktem, że zakazane gry naruszają przepisy, jednak nie podają więcej szczegółów.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!