Dziś na konferencji prasowej wypowiedział się pełnomocnik Tomasza Komendy Zbigniew Ćwiąkalski. Podał kwotę odszkodowania, o które będzie wałczył niesłusznie osadzony. „Milion za każdy rok w zakładzie karnym”.

Polska opinia publiczna była i jest nadal zszokowana przypadkiem Tomasza Komendy. Jak pamiętamy, niesłusznie go skazano za gwałt i morderstwo 15-latki w Miłoszycach. Zaniedbania i pomyłki w śledztwie to ostatecznie aż 25 lat spędzonych przez niego w więzieniu, gdzie doznał niewyobrażalnych cierpień.

Walkę o jak najwyższe odszkodowanie Ćwiąkalski zapowiedział już kilka miesięcy wstecz. „Odszkodowanie będzie za to, co utracił, a zadośćuczynienie – za krzywdy, których doznał za bycie z zakładzie karnym. Nie ma taryfy, każdy przypadek jest indywidualny” – stwierdził w kwietniu prawnik.

Na konferencji prasowej pełnomocnik ofiary podał kilka nowych szczegółów. – Tomasz Komenda ma zniszczone całe życie. 18 mln zł. Milion za każdy rok w zakładzie karnym. – podkreślił. – To było piekło. Mówił o złamaniach: ręki i żeber. Były jednak znacznie bardziej drastyczne sytuacje, gdzie pluto mu do jedzenia, (…) nie pozwalano mu jeść przy stole” – mówił Ćwiąkalski.

Rozprawa ws. Komendy odbyła się 16 maja. Stanowisko prokuratury zostało podtrzymane – mężczyzna jest niewinny. Sędzia Andrzej Ryński przewodniczył składowi sędziowskiemu. Wszystkie wyroki zostały uchylone i niesprawiedliwie przed laty osądzony jest uniewinniony. – W sprawie zbrodni jest podejrzana zupełnie inna osoba. Nie jest to Tomasz Komenda – oznajmili sędziowie.

Przed Komendą po wydaniu wyroku uniewinniającego otwiera się teraz możliwość dochodzenia odszkodowania i rekompensaty za lata więziennej gehenny.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!