Wiemy na kogo głosowali Rosjanie w wyborach prezydenckich

REKLAMA

Centralna Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek, że Władimir Putin, ubiegający się o kolejną kadencję, w niedzielnych wyborach prezydenckich otrzymał 76,67 proc. głosów. Wg analiz, zagłosowało 67,4 proc. uprawnionych.
 
Zgodnie z danymi przekazanymi przez CKW, poparcie dla Putina jest najwyższe w stosunku do wszystkich poprzednich wyborów prezydenckich z jego udziałem. Gdy rozpoczynał pracę jako prezydent, w wyborach w 2000 r., otrzymał 52,9 proc. Kolejne wybory, w 2004, zapewniły mu 71,3 procent poparcia. Z kolei po czteroletniej przerwie, gdy był premierem, w 2012 r. wracając na urząd prezydenta dostał 63,6 proc. głosów.

Paweł Grudinin, kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, uplasował się na drugim miejscu. CKW podaje, że otrzymał 11,2 proc. głosów. Zdaniem Grudinina wybory były nieuczciwie przeprowadzone.

REKLAMA

Informacje o przekroczeniu 70-procentowego poparcia przekazały wcześniej prorządowe pracownie socjologiczne – Fundacja Opinii Publicznej (FOM) i Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Dane powyborcze opublikowały o godz. 19 czasu polskiego, w chwilę po tym jak zamknięto lokale wyborcze.

Udostępnij: