Jerzy Janoska to jeden z narodowców, którzy w 2017 roku w Katowicach wieszali na szubienicach portrety europosłów PO. Teraz sam będzie kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list Konfederacji KORWiN, Braun, Liroy i Narodowcy.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Janoska startował z list Kukiz’15 do Sejmu, ale nie zdobył mandatu. W kampanii wyborczej w 2015 roku sprzeciwiał się przyjmowaniu islamskich uchodźców, adopcji dzieci przez osoby homoseksualne oraz wprowadzeniu euro.

W listopadzie 2017 roku Jerzy Janoska, jako lider Ruchu Narodowego Zagłębia Dąbrowskiego, brał udział w happeningu w Katowicach, podczas którego na szubienicach zawieszono portrety europosłów: Danuty Jazłowieckiej, Danuty Hübner, Barbary Kudryckiej, Julii Pitery, Róży Thun i Michała Boniego.

W wydarzeniu, które odbyło się wtedy przed pomnikiem Wojciecha Korfantego, uczestniczyło kilkudziesięciu członków Ruchu Narodowego Regionu Śląsko-Zagłębiowskiego, Młodzieży Wszechpolskiej – Okręgu Śląskiego, Górnośląskiego Stronnictwa Narodowego i ONR Brygady Górnośląskiej (Narodowe Katowice). Pikieta zorganizowana była pod hasłem „Stop współczesnej Targowicy”.

Happening z szubienicami i symbolicznym wieszaniem polskich eurodeputowanych, który spotkał się z oburzeniem polityków, dziennikarzy i wielu internautów, Janoska później komentował w mediach. Na antenie Polsat News stwierdził, że zrobiłby to jeszcze raz i nie zauważył w swoim działaniu czynów niezgodnych z prawem. Ocenił, że zgromadzenie środowisk narodowych było „happeningiem, połączonym z artystycznym przedstawieniem replik szubienic”.

Jerzy Janoska w majowych wyborach do PE kandyduje z 2. miejsca w okręgu śląskim z list Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. O mandat eurodeputowanego będzie się ubiegał z podobnym programem jak wtedy, gdy kandydował do parlamentu krajowego. Działacz podkreśla, że jest przeciwny „przyjmowaniu uchodźców islamskich”, „adopcji dzieci przez zboczeńców”, „propagandzie homoseksualnej”, wprowadzeniu w Polsce waluty euro, ulgom podatkowym dla zagranicznych firm, „roszczeniom żydowskim” i „zas….j poprawności politycznej”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę