Władze miasta we Francji muszą usunąć szopkę bożonarodzeniową! Zagraża świeckości państwa!

Sąd administracyjny francuskiego departamentu Herault nakazał władzom miasta Beziers położonego w południowej części Francji usunięcie szopki bożonarodzeniowej. Samorząd ma 48 godzin na to, by ta świąteczna dekoracja zniknęła z dziedzińca ratusza.

   

Dlaczego bożonarodzeniowa szopka wywołała taką reakcję wymiaru sprawiedliwości? W ocenie sądu, główny dziedziniec ratusza „pozostaje w ogrodzeniu budynku publicznego” i dlatego nie powinna być tam eksponowana jakakolwiek symbolika religijna, ponieważ narusza to „zasady laickości państwa”. Sąd podkreślił w orzeczeniu, że władze Beziers złamały obowiązujące od 1905 roku prawo, przewidujące rozdział Kościoła od państwa.

Ponadto, jak zaznaczono w uzasadnieniu wyroku, doszło do „recydywy” ze strony władz miasta, gdyż podobną sprawę rozpatrywano już w ubiegłym roku. Wtedy również nakazano samorządowi Beziers usunięcie szopki bożonarodzeniowej.

   

„Instalacja szopki w miejscu publicznym, z inicjatywy osoby publicznej, jest dozwolona prawnie tylko w sytuacji, gdy ma charakter kulturalny, artystyczny lub świąteczny. Nie może mieć jednak związków z religią”, zaznaczył sąd w orzeczeniu, zawierającym podobne argumenty do tych z wyroku z 2017 roku.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News