Wlej to do wody i umyj okna. Pozbędziesz się brudu i smug

mycie okna
fot. screen Youtube / Clean My Space

Już niedługo zabierzemy się za wiosenne porządki. Posortujemy rzeczy w szufladach, schowamy zimowe ubrania i zastąpimy je lżejszymi. Nie obejdzie się bez kompleksowego czyszczenia niektórych pomieszczeń w domu. Wtedy wiosenne słońce bez problemu będzie mogło wpadać do naszej kuchni czy sypialni. Jak najlepiej myć okna, aby obyło się bez smug? Zdradzamy rewelacyjny sposób. Wystarczy użyć popularnego płynu, a będą wypolerowane na błysk!

REKLAMA

Czyszczenie okien będzie proste, skuteczne i szybkie, jeśli do wody dodasz parę kropel gliceryny! Będą czyste i połyskujące. Co więcej, glicerol stworzy na nich pewną otoczkę zabezpieczającą przed brudem. Nie ma mowy o zaciekach po deszczu!

Jak umyć okna domową metodą?

Aby efektownie wyczyścić okna, postępuj według tych kluczowych zasad:

REKLAMA

Zabierz się do tego wtedy, gdy pogoda będzie w miarę sprzyjająca – jeżeli na dworze jest mróz albo (na odwrót) upał, to lepiej odłóż porządki na inną porę. Pod wpływem zbyt niskiej temperatury szkło staje się delikatne i kruche. Z kolei zbyt wysoka sprzyja powstawaniu smug i zacieków.

Okna najlepiej polerować w dzień ciepły, ale pochmurny. Będzie Ci potrzebny właściwy sprzęt – miękkie szmatki z mikrofibry do mycia i polerowania szkła. Część osób używa też ściągaczki do szyb, ale jeśli jej nie masz, to zastąp ją tak samo wydajną alternatywą. Jest spora szansa, że znajdziesz ją w łazience.

Na początku starannie odkurz okna z pyłów, kurzu oraz pozostałych zanieczyszczeń. Zawsze myj okna w kierunku od góry do dołu. Wycieraj je na sucho całkiem odwrotnie – z dołu do góry. Użyj dobrego domowego środka czystości – chociaż sklepowe detergenty zapowiadają ponadprzeciętne efekty, to lepiej spisują się jednak tanie i naturalne metody.

REKLAMA

Mycie okien gliceryną

To stary patent, który ma coraz więcej sympatyków. Powód? Mało który środek ma tak ogromną moc! Zrób domowy specyfik do mycia okien tylko z 3 produktów. Poza tym, że gruntownie usunie wszelki kurz i brud – naniesie także na szkło filtr chroniący przed paprochami z powietrza i nada połysku.Do 1 litra ciepłej wody wlej 1 łyżeczkę gliceryny i 1 szklankę octu. Glicerol znajdziesz w aptece, a kosztuje kilka złotych. Wymieszaj wszystkie składniki i przelej je do pojemnika z rozpylaczem. Zacznij pryskać szyby i czyść je przy pomocy ściereczki z mikrofibry albo ręcznika papierowego. Na koniec wytrzyj szyby do sucha i podziwiaj ich nieskazitelną czystość – będą dosłownie lśnić! Zamiast glicerolu możesz użyć płynu do płukania tkanin lub płynu do spryskiwaczy.

Zobacz także: Spryskaj tym meble. Genialny sposób na pleśń