Wlewam do wazonu 1 składnik z apteki. Bazie stoją całą wiosnę

bazie
fot. Pixabay

Na przełomie marca i kwietnia w polskich lasach natrafimy na kwitnącą wierzbę. Na gałązkach drzewa znajdują się liczne bazie, z których potem rozwiną się kwiaty. Szare kotki są miłe w dotyku i ładnie wyglądają, więc chętnie zrywamy kilka gałązek i zanosimy do mieszkania. Wiele osób wkłada je od razu do wody, co jest fatalnym błędem. Bazie tylko na tym ucierpią. Z wody lepiej zrezygnować, a gałązki utrwalić innym sposobem.

REKLAMA

Jak przedłużyć żywotność bazi? Trzymanie ich w wazonie z wodą to zły pomysł

Żywych gałązek lepiej nie wstawiaj do wody, bo nie przedłużysz im życia. Wręcz przeciwnie, kontakt z płynem i wysoką temperaturą w mieszkaniu tylko przyspieszy zakwitanie bazi, a one nie będą już tak pięknie wyglądać. Jeśli chcesz spowolnić ten proces, powinieneś ususzyć bazie. Dzięki temu nie stracą srebrnej barwy i będziesz mógł je podziwiać przez co najmniej kilka tygodni.

Jak zabrać się za suszenie bazi? Włóż je do flakonika, ale nie wlewaj wody. Kotki będą miały ograniczony dostęp do wilgoci, więc zaczną stopniowo się zasuszać. Nic z nimi nie rób, a postoją tak nawet parę miesięcy i nic im się nie stanie.

REKLAMA

Pamiętaj, aby w czasie suszenia nie wystawiać bazi na ostre słońce. Możesz je umieścić w miejscu ze światłem rozproszonym, a zachowają nienaganny stan przez dłuższy czas. Nie potrząsaj gałązkami i chroń je przed mocnymi przeciągami.

Patent kwiaciarki na utrwalenie kotek

Wiosenne bukiety, które zawierają srebrzyste bazie wyglądają uroczo. Jak je „zakonserwować”, by były giętkie, a zginanie im nie zaszkodziło? W tej sytuacji utrwalanie nie wygląda tak, jak opisano wyżej. Jest znacznie szybsze. Wystarczy wlać do flakonika pojemniczek gliceryny stężeniu 30% (najmniejszym) i trzymać w niej kotki przez co najmniej 2-3 doby, by wciągnęły odpowiednią dawkę substancji.

REKLAMA

Po upływie kilku dni wyjmij bazie i daj im przeschnąć. W efekcie gałązki staną się elastyczne, natomiast szare bazie będą ściśle przylegać do kielichów i gdy nimi potrząśniesz, nic nie obleci. Gałązki możesz wykorzystać do zrobienia świątecznych ozdób. Poza tym bazi nie może zabraknąć w koszyczku wielkanocnym.

Czytaj też: Wystarczy 1 tabletka. Skrzydłokwiat osiągnie szczytową formę

Udostępnij: