Na Morzu Śródziemnym statek, który współpracuje z organizacją SOS Mediterranee i Lekarze Bez Granic, zabrali na swój pokład 142 imigrantów, którzy przebywali na łodziach nieopodal Libii. Nie wiadomo, dokąd statek z imigrantami ma płynąć, jednak władze Włoch są nieugięte. – Statek organizacji pozarządowych Aquarius nigdy nie zobaczy włoskiego portu – poinformował wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini.

Wicepremier w jednym z wywiadów jasno określił stanowisko rządu. Mówił, że nie ma możliwości przyjęcia statku z imigrantami przez jakikolwiek port we Włoszech. Nowa polityka migracyjna Włoch podkreśla, że władze nie będą przyjmować uchodźców uratowanych przez statki, które pływają pod obcymi banderami. Statki z imigrantami mogą być przyjmowane przez inne kraje Unii Europejskiej. Włochy odmawiają przyjmowania na siebie całego ciężaru związanego z uchodźcami.

Matteo Salvini przypomniał, że statek Aquarius to własność niemieckiego armatora, który pływa pod banderą Gibraltaru. Włochy w czerwcu nie przyjęły już tego samego statku z 630 imigrantami. Włoskie siły morskie wspierały statek, który dopłynął wtedy do Walencji.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę