Viktor Orban z uznaniem ocenił we wtorek decyzję Włoch o zamknięciu swych portów dla statku „Aquarius” z 629 migrantami na pokładzie. Premier Węgier skomentował to wydarzenie na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim w Budapeszcie.

– Szczerze powiem, że słuchanie przez całe lata, iż granic morskich nie da się obronić, było tak przygnębiające, że niemal odbierało to człowiekowi chęć do życia – stwierdził Orban.

Szef węgierskiego rządu oświadczył, że westchnął z ulgą na wiadomość o niewpuszczeniu statku. Wyjaśnił, że skoro Australia ma długie granice morskie, a mimo to jest w stanie się obronić, nie ma więc usprawiedliwienia tezy, że nie można skutecznie uszczelnić granic na Morzu Śródziemnym.

– Włochy odzyskały wolę. To wielka chwila – powiedział Orban i zaznaczył, że ta decyzja może okazać się przełomowa dla europejskiej polityki migracyjnej. – Życzę dużo sukcesów nowemu rządowi Włoch – dodał.

Z aprobatą o krokach nowego gabinetu, na czele którego stoi premier Giuseppe Conte, wypowiedział się też szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto. Stwierdził, że „są one kolejnym świadectwem nieprzydatności brukselskiej polityki migracyjnej, która w ciągu ostatnich trzech i pół roku nie zdołała stworzyć potencjału niezbędnego do ochrony europejskich granic i nieustannie atakowała tych, którzy szczerze mówili o wiążących się z migracją zagrożeniach w sferze bezpieczeństwa”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę