Z najnowszego sondażu międzynarodowego instytutu IPSOS wynika, że nowy włoski rząd Giuseppe Contego, niechętny polityce migracyjnej Unii Europejskiej, cieszy się ponad 60-procentowym poparciem Włochów. To swoisty rekord, ponieważ od 12 lat żaden z włoskich gabinetów nie cieszył się takim poparciem dwa miesiące po zaprzysiężeniu.

Liczba zwolenników rządu Contego przekroczyła 60 procent i nadal rośnie. Z kolei sam premier cieszy się sympatią aż 70 procent badanych przez IPSOS. Oznacza to wzrost popularności szefa włoskiego rządu aż 10 o punktów procentowych w porównaniu z momentem, gdy obejmował stanowisko.

We Włoszech przybywa także sympatyków koalicji Ligi Północnej i Ruchu 5 Gwiazd. Gdyby wybory miały odbyć się teraz, to na te dwie partie tworzące obecnie rząd swoje głosy oddałoby ponad 60 procent Włochów, a więc o 20 punktów procentowych więcej niż w marcowych wyborach parlamentarnych.

W ocenie ekspertów, bardzo dobre notowania rządu są spowodowane jego antymigracyjną i prospołeczną polityką. Komentatorzy zwracają też uwagę, że zwolenników gabinetu Giuseppe Contego przybywa mimo nieustannego krytykowania jego posunięć we włoskich i zagranicznych mediach.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę