Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma gigantyczny problem. Światło dzienne ujrzały właśnie nagrania, które mają udowadniać, że europejski sojusznik PiS, włoska Liga Północna kierowana przez wicepremiera i szefa MSW Włoch Matteo Salviniego, była sponsorowana przez Rosję. Do tajnych rozmów na ten temat miało dojść w październiku 2018 roku w moskiewskim hotelu Metropol. Portal opublikował ich zapis w języku angielskim.

Oprócz potencjalnego finansowego wsparcia Kremla dla Ligi Północnej, rozmowy dotyczyły także „osłabienia liberalnych demokracji i ukształtowanie nowej, nacjonalistycznej Europy, dostosowanej do Moskwy”. Brał w nich udział Gianluca Savoini, czyli prawa ręka Salviniego.

 – Chcemy zmienić Europę. Nowa Europa musi być blisko Rosji, jak kiedyś, ponieważ chcemy zachować naszą suwerenność. Salvini jest pierwszym, który chce zmienić Europę – mówi na nagraniu Savoini. Pada również zapowiedź utworzenia sojuszu partii prorosyjskich, w skład którego miałyby wejść m.in. niemiecka AfD, partia Marine Le Pen, a także Viktor Orban. Natomiast Savoini pełniłby rolę łącznika między Rosją a Włochami.

Rozmowa w moskiewskim hotelu Metropol odbyła się przed mającym miejsce w styczniu 2019 roku spotkaniem Salviniego z Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Poruszono podczas niego m.in. kwestię współpracy obu partii oraz przyszły kształt Unii Europejskiej. Lider Ligi Północnej wyraził nadzieję na stworzenie z PiS silnego sojuszu, w rezultacie którego oś francusko-niemiecka w Europie zostanie zastąpiona osią włosko-polską. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego sojusz ten zaczął działać, gdyż to właśnie dzięki wsparciu Włochów PiS-owi udało się utrącić kandydaturę Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.

https://twitter.com/PaciorekMagda/status/1149311858526097411


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę